Artykuł sponsorowany

Kiedy możemy mówić o zagrożonej ciąży?

Kiedy możemy mówić o zagrożonej ciąży?

Kiedy możemy mówić o zagrożonej ciąży? Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, który niesie ze sobą wiele radości, ale również obaw. Niestety nie zawsze przebiega ona bez komplikacji, a w niektórych przypadkach może być nawet zagrożona. Warto wiedzieć, jakie czynniki mogą wpłynąć na rozwój takiej sytuacji oraz jakie objawy mogą świadczyć o zagrożeniu.

Czynniki ryzyka zagrożonej ciąży

Istnieje wiele czynników, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia zagrożeń w ciąży. Do najważniejszych z nich należy wiek matki – kobiety po 35. roku życia są bardziej narażone na wystąpienie powikłań. Inne czynniki to palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu czy stosowanie niektórych leków. Ważną rolę odgrywają także choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroby tarczycy. Ponadto, wcześniejsze poronienia czy problemy z płodnością również mogą wpłynąć na rozwój zagrożonej ciąży. Warto dodać, że istotne znaczenie ma również stan zdrowia ojca dziecka – jego choroby genetyczne czy nałogi mogą wpłynąć na przebieg ciąży.

Objawy zagrożonej ciąży

Każda kobieta powinna znać objawy, które mogą świadczyć o zagrożeniu ciąży. Do najbardziej niepokojących z nich należy krwawienie z dróg rodnych, które może być wynikiem różnych przyczyn, takich jak np. przedwczesne odklejenie łożyska czy poronienie. Inne objawy to silne bóle brzucha, często połączone z kurczami mięśni macicy. Warto również zwrócić uwagę na nasilone bóle głowy, zawroty czy zaburzenia widzenia, które mogą świadczyć o wystąpieniu stanu przedrzucawkowego. Ważne jest również monitorowanie ruchów dziecka – ich zmniejszenie lub brak może wskazywać na problemy z jego rozwojem.

Badania diagnostyczne w przypadku zagrożonej ciąży

W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na ciążę zagrożoną w Piekarach Śląskich, lekarz może zlecić szereg badań diagnostycznych. Do podstawowych należy badanie ultrasonograficzne (USG), które pozwala ocenić rozwój płodu, a także stan łożyska i pępowiny. W razie potrzeby lekarz może również zlecić wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi czy badanie poziomu hormonów. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie badań genetycznych, takich jak amniopunkcja czy biopsja trofoblastu. Wszystkie te badania mają na celu dokładną diagnostykę problemów oraz podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych.