Artykuł sponsorowany

Jakie miejsce jest odpowiednie na montaż paneli fotowoltaicznych?

Jakie miejsce jest odpowiednie na montaż paneli fotowoltaicznych?

Decyzja o inwestycji w panele fotowoltaiczne to ważny krok w kierunku ekologicznego i ekonomicznego trybu życia. Wybór odpowiedniego miejsca na montaż paneli to klucz do uzyskania maksymalnej wydajności instalacji. Warto zatem zastanowić się, jakie miejsce będzie najlepsze dla montażu paneli fotowoltaicznych, aby cieszyć się korzyściami płynącymi z odnawialnych źródeł energii.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Kierunek, w którym zainstalowane są panele fotowoltaiczne, ma kluczowe znaczenie dla ich wydajności. Największą ilość energii uzyskamy, gdy panele będą skierowane na południe. To dlatego, że promienie słoneczne padają na nie w najbardziej optymalnym kącie przez większość dnia. Jeśli nie ma możliwości zamontowania paneli na południowej stronie dachu, warto rozważyć inne kierunki, takie jak wschód lub zachód. Nachylenie dachu również wpływa na efektywność paneli fotowoltaicznych. Optymalne nachylenie wynosi około 30-35 stopni. W Polsce wartość ta może być jednak nieco różna w zależności od regionu.

Aby panele fotowoltaiczne działały efektywnie, muszą być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Wszelkie cienie padające na panele znacznie obniżają ich wydajność. Dlatego przed montażem paneli warto dokładnie sprawdzić, czy w ich pobliżu nie znajdują się żadne przeszkody, takie jak drzewa, budynki czy inne elementy, które mogą rzucać cień na instalację.

Jeśli nie ma możliwości uniknięcia cieni, można zastosować specjalne rozwiązania techniczne, takie jak optymalizatory mocy czy mikroinwertery. Pozwalają one na minimalizowanie strat wynikających z zacienienia paneli i zapewniają lepszą wydajność całej instalacji w przypadku trudności z optymalnym montażem paneli fotowoltaicznych w woj. pomorskim czy innym miejscu.

Rodzaj dachu oraz jego konstrukcja mają wpływ na sposób montażu paneli fotowoltaicznych. Panele można montować na dachach płaskich oraz skośnych, jednak wymaga to różnych systemów mocowań. Na dachach płaskich panele ustawia się na specjalnych stelażach, które zapewniają odpowiednie nachylenie i kierunek. W przypadku dachów skośnych panele montuje się bezpośrednio na konstrukcji dachu. Ważne jest również, aby sprawdzić, czy konstrukcja budynku jest w stanie udźwignąć dodatkowe obciążenie wynikające z montażu paneli fotowoltaicznych.